På Gl. Hovej 49 finder I dette rummelige sommerhus til en dejlig familieferie. Her er I både tæt på naturen og ikke langt fra Blåvand by eller den fantastiske sandstrand langs Vesterhavet.
Og så er moderne fornødenheder som induktionskogeplade, opvaskemaskine og vaskemaskine til rådighed for jer i huset, så alting bliver lettere i ferien. Sidst, men ikke mindst, sætter den knitrende ild i brændeovnen lige feriestemningen en tak i vejret. Få varmen her på kølige dage og lad hyggen brede sig.
Man føler sig hjemme, så snart man træder ind ad døren til feriehuset på Gl. Hovej 49. I stuen kan I hygge jer sammen foran ilden i brændeovnen, og se en film sammen i sofaen, eller træk jer tilbage med en god bog.
Ved spisebordet kan I spille om opvasken ? selv om opvaskemaskinen klarer det meste. Køkkenet indeholder alt, hvad I behøver for at forkæle hinanden med lækre hjemmelavede måltider, herunder induktionskogeplade og separat fryser på 80 l.
I de 3 soveværelser er 2 komfortable dobbeltsenge og et værelse med en enkeltseng, hvor I kan nyde godt af den gode nattesøvn, man ofte får med den friske luft ved Vesterhavet, og badeværelset har gulvvarme, så I ikke får kolde tæer under tandbørstningen.
Den omkostnings- og energibesparende varmepumpe sørger for behagelige temperaturer i feriehuset, som desuden er blevet forsynet med et nyt tag i 2024 og generelt er velisoleret, så der ikke fyres for gråspurvene.
Terrassen ved feriehuset har både en afskærmet og en overdækket del, så her kan I ugenert rykke rundt efter solens placering. Tag solbad i liggestolene eller træk jer tilbage i de komfortable havemøbler med en kølig drink. I kan udfordre børnene til et spil Viking på plænegrunden i løbet af dagen.
Tænd op i grillen til aften, og nyd et lækkert grillmåltid sammen, imens skyggerne bliver lange. Er I friske, er der kun 1,5 km spadseretur til stranden, hvor i bagefter kan opleve solnedgangen i Vesterhavet.
Med base i udkanten af Blåvand har I alle muligheder for daglige naturoplevelser. I har adgang til to strande i Blåvand. Sydstranden, som er nærmest jer, er oplagt til en dukkert, hvorimod nordstranden er god, når I vil nyde gåture langs stranden. En gåtur rundt om Blåvandshuk kan anbefales, så I oplever at runde Danmarks vestligste punkt.
I har heller ikke langt til Blåvand centrum, hvor I kan nyde opholdet i den hyggelige og livlige ferieby med masser af butikker, restauranter og caféer. Med zoologisk have, museer og Blåvand Fyr er der masser af oplevelser til alle aldersklasser.