« Tilbage

Skønt beliggende sommerhus i Søndervig med sauna

Katalognr.: iW1253

Jens Jensens Vej 51, Søndervig

Dette skønne sommerhus beliggende på Jens Jensens Vej 51 i Søndervig er den perfekte ramme for jeres ferie, hvis I drømmer at holde ferie nær Vesterhavet i fredlige og rolige omgivelser. Derudover får I masser af hyggelige kroge, smuk udsigt og selvforkælelse i form af en dejlig lun sauna. I det 120 m2 store hus er der plads til seks overnattende gæster.

Lys og hyggelig indretning med personlighed på Jens Jensens Vej 51

Huset på Jens Jensens Vej 51 har en helt særlig aura. Her kan man virkelig tale om et hus med charme, og hvor der er gjort en dyd ud af, at gæsten skal føle sig tilpas. Hjertet i huset er den store stue med skydedør ud til udestuen, der også fungerer som spiseafdelingen. Dette rum er oplyst af solen, der strømmer ind ad de store vinduespartier.
 
Her er også en lille krog med behagelige kurvemøbler, hvor I kan sætte jer og slappe af. Måske for at slå mave efter at have indtaget et lækkert måltid omkring spisebordet. Måske for at nyde den smukke udsigt ud over naturgrunden.

Hyggelige kroge til afslapning ? både idendørs og udendørs

Indretningen i huset fremstår lys, hyggelig og smagfuld. Og det er tydeligt at se, at huset har sin helt egen karakter. Det er indrettet med fine brugsgenstande, antikke møbler, finurlige detaljer og en bogreol til de læselystne. Og der er et gennemgående træk ved husets interiør: her skal være rart at være. Derfor finder I små hyggekroge rundt omkring i huset, hvor I kan sætte jer med en god bog eller en kop kaffe mellem hænderne.
 
Også udenfor er der sørget for mange små kroge, hvor I kan slå jer ned. I har derfor rig mulighed for at finde en lille plet med sol, hvis det er det, I foretrækker. Eller I kan trække jer ind under den overdækkede terrasse, hvis I vil sidde lidt i skyggen eller skærme jer mod vind og vejr. Fra terrassen kan I betragte den smukke udsigt ud over hede- og klitlandskabet.

Kun 350 meter til Vesterhavet og skønne naturoplevelser

Det er ikke til at komme uden om, at Vesterhavet ligger som en lokkende stemme i baggrunden. Og lyden af Vesterhavets brusende, blå bølger i skæret af en ildrød solnedgang bag klitterne er da også vanedannende for alle sanser. Med kun 350 meter til Vesterhavet har I derfor de bedste betingelser for at kunne suge alle dets indtryk til jer.
 
I området omkring huset er der et godt netværk af stier, som forbinder Søndervig med Hvide Sande. Disse stisystemer er værd at undersøge, hvis I er på udkig efter naturoplevelser. Midt i landskabet finder I Lyngvig Fyr, hvorfra I har en helt unik og fantastik udsigt over området med Vesterhavet på den ene side og Ringkøbing Fjord på den modsatte side.

Faciliteter

  6 Antal personer
   Husdyr ikke tilladt
  2200 m Afstand til indløb
  350 m Afstand til strand
Sauna
Opvaske-maskine
Ikke-ryger

Øvrige faciliteter

Om huset

  Grundareal: 200 m²
  Husareal: 120 m²
  Byggeår: 1988
  Renoveret: 2004
  Indkøb: 2200 m
  Hav: 350 m
  Havudsigt
  Personer: 6
  Soveværelser: 3
  Enkeltsenge: 2
  Dobbeltsenge: 2
  Brændeovn
  Vaskemaskine
  Opvaske-maskine

Rum

Køkken:
  Køleskab
  Ovn
  Mikroovn

Badeværelse:
  Badeværelser: 1
  Sauna

Underholdning

  Internet
  DVD-afspiller
  Radio
  Tyske TV kanaler

Udendørs

  Liggestole
  Grill

Betingelser

På ankomstdagen kan nøglen hentes på vores kontor senest kl. 15. Ofte er husene tidligere klar til indflytning, kom gerne ind og spørg om jeres hus er klar. Afrejsetidspunktet er senest kl. 10 eller kl. 9, hvis der er booket slutrengøring.

Beliggenhed

Book huset
Ugekalender 2025
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52

Varighed

Valgte periode: Uge
-
Pris: Book dette hus »
Kontakt  Ring mig op

Lignende huse

Opstrupsvej 63
Klegod
Pris fra 6.927 DKK
Se mere
Sneppedalen 88
Houvig
Pris fra 8.843 DKK
Se mere
Nordsø Ferievej 4
Klegod
Pris fra 7.107 DKK
Se mere
Søndervig Landevej 7
Holmsland
Pris fra 7.717 DKK
Se mere